הסיפור ככלי של המנהל ההומני ליצירת צמיחה ושינוי

"כשאנו חולמים לבד זהו רק חלום, אולם כשאנו חולמים ביחד זוהי התחלה של מציאות חדשה."

1. עסקים הם קהילה

עסקים הם למעשה קהילות חברתיות המאפשרות ליצור קשרים ושיתוף מידע. כאשר אנשים מספרים סיפור על הארגון ביניהם, נוצר גורם מאחד. למשל, כמעט כל פגישת עסקים מתחילה בסיפורים קצרים, לייצר קשר חברותי, כמו להשתמש במשפט- מה שלומך? אנשים לומדים על החיים בעבודה באמצעות הסיפורים שהם שומעים.

המשמעות היא שכדי להבין ארגונים אנו צריכים לשים לב למרקם החברתי הקיים בארגון וזהו החלק שאינו בא לידי ביטוי בדוחות ונתונים אלא בסיפורים המקיימים אותו.

2. תמיד יש סיפור

תחשבו לרגע- תמיד יש סיפור, מה הסיפור של תרבויות, ארגונים, עסקים, כלכלה, חברה? תמיד תמצאו שהסיפור קיים ויש לו השפעה גדולה יותר מכל חוברת נתונים על חיי ארגון, חיי חברה או תרבות מסוימת.

3. סיפורים מספרים את הזהות ואופי הארגון

סיפורי העבר מוסיפים לארגון מיתוס ואגדה ובשל כך הסיפורים האלו חזקים ומשמעותיים עבור הארגון. הם מתווים את הדרך, הנורמות, הערכים. סיפורים אומרים למעשה- עשה את זה או אל תעשה את זה, הם בונים את הנרטיב. הנרטיב הוא רעיון ייחודי בעל עוצמה. כל סיפור הוא ייחודי, הדרך שבה מחברים את הערכים עם הסיפור יוצרים את נקודת המבט הייחודית של הסיפור ואיתו את הנרטיב. שני היסודות- התוכן והערכים מאפשרים לייצר סיפור חדש או אפילו מספר סיפורים חדשים.

 

4. הסיפור הוא הדרך לחיבור אנשים לקהילה (הארגון)

כשרוצים להניע אנשים לקיום חלומות וחזון, אי אפשר לתת להם עובדות על העתיד, כי הן לא קיימות. חייבים לספר להם סיפור על העתיד של הקהילה. הסיפור הוא דרך יעילה להעברת מסרים חדה. אם נזכרים כיצד התחלנו ללמוד, אנו מבינים שזה היה באמצעות סיפורים, תחילה שמענו אותם מההורים ולאחר מכן מהאחים והאחיות שלנו, החברים שלנו וכן הלאה. הסיפורים האלו עיצבו את תפיסות עולמנו ואת צורת מחשבותינו, לכן הסיפור, מכל טכניקות ההדרכה, הינו אחד הפשוטים, הטבעיים ביותר שיש ולהלן יתרונותיו:

הוא מאפשר לקשר בין רעיונות מורכבים ומשכנע אנשים לבצע שינוי.

הוא גורם לאנשים לעבוד ביחד

הוא גורם לאנשים לשתף בידע

הוא מספר על מי אתה ומה זהותך

דרך להעברת ערכים

מוביל אנשים אל העתיד

 

5. הסיפור מייצר FLOW

לעיתים כשמסתובבים במפעל לא רואים אנשים שמחים, כולם עסוקים ותלויים בדד ליינים קצרי מועד, יש יותר מה להספיק בפחות ופחות זמן, וכן הלאה. אולם באמצעות ניהול הומני- אפשר שיהיו ארגונים אחרים. הסיפור הוא אחד הכלים של המנהל ההומני לייצר ארגון אחר, אשר מוביל לאווירה של Flow-  הרגשת זרימה, שחרור, יצירתיות, ממוקדות במטרה, חיוניות, מוטיבציה, תחושת מסוגלות גבוהה, התמקדות בחוזקות הארגון ואנשיו.

כששומעים סיפור טוב אנו מרגישים תחושה נעימה, כמו לאחר שיוצאים מסרט מעולה ומרגש, זוהי המסגרת המצוינת לחשוב על עתיד חדש, על זהות חדשה לעצמך ולארגון שלך.

6. הסיפור כמגשר בין אידיאל למעשה- הדרך לקהילות מנצחות

ספרי הניהול הנמכרים ביותר עוסקים בנושא המעניין ארגונים רבים והוא הקטנת הפער בין האידיאל למעשה. במוקד- הבעיה שאנשים יודעים מה צריך לעשות אך הם לא עושים זאת. באמצעות סיפור ניתן לצמצם ולגשר בין פערים אלו. הסיפור מאפשר לדמיין, לאהוב את רעיונותינו, להתחבר לרגשות ולאמונות שלנו ולתת להן אפשרות להתקיים. הסיפור מאפשר למנהלים להעברת מסרים פשוטה לחבר את האמונות והידע לכדי מעשה וביצוע. צמצום הפער הופך את הארגון מקהילה מדשדשת לקהילה מנצחת, כזו שמקיימת יושרה בין הערכים שהיא מאמינה בהם למעשים שהיא מבצעת, להלימה בין קיום הצרכים הפסיכולוגיים של כל שותף בקהילה לבין הצלחת הקהילה ככלל, ביכולת לקיים את החזון ולהציב אתגרים חדשים בכל פעם מחדש ולהשיגם.

הנרטיב השבטי, איירה: טלי נודלמן

7. להיות מספר סיפורים- חלק מההכשרה של מנהל הומני

כיצד יודעים לספר סיפור? כיצד יודעים לזהות את הסיפור הנכון? כיצד לרתום את הסיפורים בארגון להעברת מסרים, לתחושת שייכות, ליצירת קהילה וצמיחה ארגונית בכל הפרמטרים?

כל אחד יכול לספר סיפור, כל אחד יכול לרתום את הסיפורים לצמיחה ושינוי בארגון. היום, בעידן של עסקים כקהילה, היכולת לספר סיפורים הינה כלי ניהולי חשוב והכרחי.

8. ארגונים מספרים:

הנה כמה סיפורים, של ארגונים המספרים את הנרטיב שלהם:

הסיפור של חברת exxonmobil

הסיפור של unilever

הסיפור של ארומה ומיד לאחר מכן הערכים המובילים

הסיפור של jamieoliver

הסיפור של covidien  ומיד לאחר מכן הערכים המובילים

הסיפור של Houston pizza

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s