כיצד לבנות חזון הומני

אין דרך אחת בלבד לבניית חזון הומני אולם ברשימה זו אציע דרך עבודה אשר תבטיח כתיבה של חזון איכותי ובעל תוקף. מדובר בתהליך שיכול לקחת מספר חודשים ואפילו מעל לשנה (תלוי ברמת האינטנסיביות שהקבוצה לוקחת על עצמה) וכולל מספר מפגשים של מירב האנשים בארגון ומנוהל על ידי צוות נבחר שמוביל את התהליך ומחבר בין חלקי הסדנאות והמפגשים הללו.

שלב ראשון- בירור החזון

כפי שכתבתי ברשימה הקודמת, על החזון ההומני של הארגון להיות חזון המשותף למספר אנשים רב ככל האפשר המשלב בתוכו את החזונות האישיים של כל אחד ואחת.

לכן השלב הראשון בכתיבת החזון הינו בירור של החזון האישי של כל אחד. באמצעות הלמידה ההתנסותית (Outdoor Training) ניתן לגלות היטב את החזון האישי של כל משתתף, לצורך כך מומלץ לצאת לסדנא של יומיים (Over Night) ובה כל משתתף יחווה חוויה אישית של העצמה ובירור עצמי לגבי הדברים החשובים שהוא רוצה לעשות ולהשיג בחיים. במידה והארגון מונה מספר רב של אנשים, יש לבצע סדנא זו במספר מחזורים. המיקום ותכני הסדנא משתנים לפי ההתאמה לאופי של הארגון, אפשר לקיים את הסדנא במדבר או באחד מיערות הצפון, אולם החשוב ביותר הינו ניתוק מחיי היום יום והתחברות מושלמת אל הטבע, שם, בהתמקדות ללא הסחות, יצוף החזון האישי של כל אחד ברמה של ניסוח הצהרה אישית לאחר חווית סולו, שבה כל משתתף יעבור מספר שעות עם עצמו ועם הטבע ורק לאחר מכן יחבור לקבוצה וישתף אותה בתובנותיו.

שלב שני- מחזון אישי לחזון משותף

השלב הבא יהיה המעבר מהחזון האישי לחזון המשותף. לאחר שהצלחנו לייצר חזונות אישיים ברורים ואותנטיים, נגיע לשלב שבו צריך לשלב את החזונות האישיים לכדי חזון אחד שלם. החלק הראשון של השלב הזה יהיה הסכמה על ערכים משותפים לכולם, מהם אותם ערכים שבאים לידי ביטוי ומשמעותיים ביותר בחזונות האישיים? נשתמש שוב בחווית הלמידה ההתנסותית (אודותיה ועל יתרונותיה ארחיב בעתיד) כדי לוודא שהמחשבות על הערכים אינן בתיאוריה אלא מיושמות למעשה, וזהו הכוח החשוב ביותר של סדנא כזו. לא לדבר על- אלא לעשות את, ברגע שאנו חווים כקבוצה משימה הלוקחת אותנו למקום של לחץ ומשבר ובכל זאת הקבוצה דואגת לשמור על ערכיה תוך מילוי המשימה, אז אנו יודעים בוודאות שהערכים המוצהרים הם גם המיושמים הלכה למעשה בקבוצה ולא דיבורים בעלמא.

החלק השני הינו לנסח הצהרה המבוססת על הערכים ומבטאת את התשובה לשאלה מהי תמונת העתיד שאנו רוצים לשרטט לעצמנו? מה יהיה הצבע הייחודי שלנו? בסדנא מסכמת נשרטט את הקווים החשובים לנו בחזון ונגיע לתובנות על הכיוונים הכלליים של החזון. לאחר מכן, ידון הצוות המוביל בניסוח המדויק של החזון וישתף את שאר השותפים בתהליך לקבלת משוב והערות עד גיבושו של החזון באופן מדויק.

שלב שלישי- הצגת החזון

השלב האחרון בכתיבת החזון הינו חשיפת החזון ביום חגיגי לארגון. חשיפת החזון חייבת להתקיים בתחושה של יום משמעותי ומכונן בחיי הארגון, כך צריך להתכונן אליו ולבנות את תכניו ולהשיג את התוצאה המיוחלת- שהחזון יחלחל לכל שותף בארגון בתודעה ובעשייה היומיומית ויהווה את המצפן של הארגון. כאשר חזון כזה משלב גם את החזון האישי של כל אחד, אזי המוטיבציה והרלוונטיות של החזון עצומה ליישום והליכה ברוח החזון בכל רגע נתון. מימוש החזון יוביל לתחושת שייכות וסיפוק עצום להיות חלק מדבר גדול משום שהוא אותנטי ובעל ערכים הומניים חיוביים שגורמים לאושר עבור כל אחד בארגון.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s