החזון ככלי לניהול הומני

אחד מהכלים החשובים של ניהול הומני הינו החזון.

החזון- תמונת העתיד

החזון מתחיל ברעיון אך הוא מוחשי- מקדם שאיפות שעונות על השאלה- במה אני מאמין? כל עוד האמונות של המנהל ההומני נשארות בחזקת רעיונות ותפיסות עולם אזי ייתכן כי הוא אדם הומניסט אך עדיין לא מנהל כזה. כדי להעביר את האמונות לפסים מעשיים יש להשתמש בחזון שיענה על השאלה מה אני רוצה ליצור? מהי תמונת העתיד שאני רוצה לשרטט.

לכל מנהל חייב להיות חזון אישי, כזה שיוביל ויסחוף את עצמו לעשייה ולתחושה של סיפוק ומימוש עצמי, אולם זהו אינו צעד מספיק. ישנם מנהלים אשר כופים את החזון שלהם, שהם מאמינים בו בכל ליבם על הטמעתו בארגון, אולם התוצאה של מהלך כזה תהיה תוצאה לא הומנית ראויה אלא של ציות למנהל. השותפים לדרך לא יהיו שותפים ממש, אלא מקיימים את דברו.

חזון הומני אמיתי הוא כשיש לכל השותפים בארגון אותה תמונה ויש להם מחויבות לשמור עליה.

מחזון אישי לחזון משותף

כדי לגרום לחזון כזה להתממש, יש לעבור מחזון אישי לחזון משותף, או כפי שאקרא לו כאן- החזון ההומני. החזון מסתכל הרבה מעבר למוצרים ותהליכים, אלא למטרה גדולה יותר להגשמה של אווירה, ערכים, מחויבות, סביבת עבודה. לכל אחד בארגון יש סט של ערכים שהוא מאמין בהם, תפיסות ואידיאות מסוימות לגבי מקום העבודה והנורמות שיש לקיים בו והשאיפה שלו היא לממש את אמונותיו כדי שיוכל להרגיש שייך, גאה להיותו חלק ממשהו גדול הרבה יותר של סך השותפים.

החזון המשותף, כשבונים אותו נכון, הופך להיות משקף את החזון האישי של כל אחד ולכן מחויבים לו יותר, הוא מצית ומרגש, הוא מספק מוקד ומרץ ללמידה- סם החיים של ארגון. למידה ממקור של חזון הומני היא למידה מחוללת (הרחבת היכולת ליצור) שיש בה רצון להגשים משהו חשוב מאוד.

 

יתרונות החזון ההומני

החזון ההומני ממקד את המרץ ונותן זהות משותפת לאנשים שונים ורב תרבותיים, הוא מכיל שונות, מחזק את האמון והעבודה המשותפת, משנה את היחס לחברה במקום "החברה שלהם"- "החברה שלנו" ומוביל לקהילה מנצחת (מושג שעוד אתעכב עליו בעתיד) וליצירת צוותים בעלי ביצועים מעולים.

חזון הומני מאפיל על הכל- נשגבות המטרה כופה דרכי חשיבה ופעילות חדשה, שומר על מיקוד ערכי ואתי כאשר יש לחצים, מעודד נטילת סיכונים ועריכת ניסויים (אין "תבטיח לי שזה יצליח", אבל יש בכל זאת מחויבות)

כדי לכתוב חזון הומני דרוש אומץ. כל אחד בארגון נדרש לאומץ אולם בעיקר זה שעומד בראש- המנהל ההומני, משום שעליו לשחרר דעות, לאפשר לשמוע גם קולות אחרים, להכיר בליקויים ובעיקר- האומץ לשתף אחרים בחזון האישי שלך שאתה מאמין בו ולהיות מוכן שייכלל בתוך החזון המשותף ולא בבחינת אומר "כזה ראה וקדש".

לאחר כתיבת החזון ההומני, מימושו הינו יעד מתמיד ורצוף המראה על החשיבות שהמנהל ההומני מייחס לו ומוביל ליצירת אמון ומחויבות למנהל ולארגון.

החזון הופך להיות השפה של הארגון, הדבר שמייחד אותו מכל השאר, הוא עוזר בהגשמת השאיפות של הניהול ההומני- להתחבר אל האותנטיות של כל אחד בארגון, לערכים שהם מאמינים ולתשובה על השאלה מדוע אנו קיימים ומה ייעודנו בעשייה זו? בדרך זו הוא מוביל למוטיבציה גבוהה בארגון ולהצלחה והנאה גם מהדרך ולא רק מהתוצאה הסופית והעמידה בזמנים ובתוכניות העבודה.

ברשימה הבאה אפרט את הדרך לבניית חזון הומני

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s